Şirketimiz, Mesleki Yeterlilik Belgesi olan, deneyimli Boyacı Ustası ve Boya Dekorasyon konularında Uzman çalışanlarıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun hizmetleri sunmaktadır. Mekânların iç cephe Boya Badana ihtiyaçlarına en kaliteli boya, en yeni ürünler ve kusursuz hizmet anlayışı ile hizmet veren Şirketimiz, sınırsız müşteri memnuniyeti hedefi ile faaliyetini sürdürmektedir.

Boya badana ve Boya dekorasyon kapsamında iç cephe boyama ve dış cephe boyama konularında ihtiyaçlarınıza göre bizi arayabilir, soru ve görüşlerinizi uzman çalışanlarımıza iletebilir, boya badana fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 

RENK SEÇİMİ

Mekânlarda verilmek istenen algı ile mekânın işlevini yansıtmak duvar ve tavan renklerinin fazla bilinmeyen ama en önemli özelliklerindendir. Mekâna karakter katmak için iç tasarım ve planlamaların dikkatli ve özenle yapılması, renklerin titiz bir şekilde seçilmesi mükemmel sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Mekânda yapısal değişikliğe gitmeden de sadece renk değişimleri ile algı ve ortam değişikliğini sağlamak mümkündür. Renkler insanları çok etkileyen faktörlerin başında gelir, ayrıca renklerin psikolojik, ve sosyolojik etkilerinin de olduğunu unutmamak gerekir. Mekânlarda kullanılan renkler o alanda geçirilecek süreye de etki etmektedir. Renk seçimi yapılacak yerler ortak kullanılan hastane, okul, istasyon, bekleme salonu vs. yerler olursa bunlar için genel ilkelere göre hareket ederek renk seçilmesi daha doğru olur.

Mekânlarınız için en ideal renk seçimi ile boya dekorasyon uygulamaları için bizi arayabilir, uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.
 

RENK ANLAMI ve RENK ETKİSİ

 

BEYAZ RENK

Beyaz renk, sade, ferah, açık, iyimser, umut vadeden bir renktir. Tüm renklerle uyumu sayesinde dilediğiniz renkle kombine yapma imkânı bulabilirsiniz. Teşvik eden, sosyal yönü ve asaleti temsil eden özellikleri ile aynı zamanda temizlik ve masumiyeti de temsil eder Beyaz. Sadelik ve gösterişten uzaktır, güven ve huzur verir.

İç Mekânlarda Beyaz Renk Kullanmak

Beyaz renk barındırdığı pozitif etkilere rağmen duvarlarda yoğun kullanıldığında gözlerde yorgunluğa sebep olmaktadır. Ayrıca yoğun kullanım insanlarda algıyı azaltabilir, bu nedenle beyaz renklerin tamamlayıcı renk veya kombine renklerle birlikte kullanılmasında fayda vardır.

 

GRİ RENK

Gri renk, siyahın karamsar, tekdüze özellikleri ile Beyazın sade, özgün, ferah etkilerini taşımaktadır. Açık gri tonlar özellikle duvarlarda Beyaz renge çok yakın olduğu için sıklıkla kullanılmaktadır. Ferahlık ve dinginlik pozitif etkilerinin başında gelir. Ayrıca, temkinli ve garantici kişilerin sık kullandığı renklerin başında gelir.

İç Mekânlarda Gri Renk Kullanmak

Genelde iç mekânlarda tek başına kullanılan açık gri tonlar dinlendirici ve sakinlik hissi ile öne çıkar, kişileri yoğun ve karmaşık yaşamlarından uzaklaştırmaktadır. Canlı ve sıcak renk tonları ile kombin yapılarak kullanılırsa çok iyi boya dekorasyon sonuçları elde edilmektedir.

 

TURUNCU RENK

Turuncu, hırs, motivasyon, çekicilik, samimiyet ve içtenliği yansıtır, bu özelliklerini Kırmızı ile Sarı renkkarışımından gelen özünden almaktadır. Sıcak ve samimi, hareketli kişilerin tercihi genellikle Turuncu renktir. Eğlenceli, genç, dinamizm, enerji dolu, canlandırıcı bir etkisi vardır. Yapılan bir araştırma sonucu 5-8 yaş arası çocukların favori rengi olarak öne çıkmıştır. Pozitif etkisi ile güçlü yönleri sayesinde içe dönük çocuklarda etkilidir, hafızayı ve düşünme becerisini çok olumlu etkilediği de bilinir.

İç Mekânlarda Turuncu Renk Kullanmak

Enerji ve dinamizmi harekete geçirdiği için yatak odaları ile dinlenmek için kullanılan alanlarda kullanılması önerilmez. Tamamlayıcı renk olarak örneğin mavi renk ile kombin yapıldığında salon ve mutfak dekorasyonlarında en doğru renkler olarak kullanılmaktadır.

 

MAVİ RENK

Huzur, güven özgürlük, umut ve barış gibi duygularla bütünleşen bir renk olarak pozitif etkisi güçlüdür. Bununla birlikte hassaslık, duygusallık ve hayalperestlik gibi duyguları da içinde barındırmaktadır. Karmaşık durumdan kaçmak, uzaklaşmak, ara vermek için kişiye gereken ferahlık ve softluğu sağlamaktadır. Turuncu renk ile kombin yapılabilir, sakinleştiren, dinginlik veren, duyguları yenileyen bir özelliği de mevcut olan bir renktir.

İç Mekânlarda Mavi Renk Kullanılması

Sakin ve durgunluğu tetiklediği için daha az hareketin olduğu alanlarda tercih edilmesi uygundur. Her ne kadar soğuk bir renk olsa da canlı ve sıcak renklerle kombin yapıldığında etkisi çok güçlüdür. Turuncu renk ile kombin yapıldığında en verimli mavi tonu yakalamanız mümkündür. Yatak odası ve banyo gibi alanlarda hiç düşünmeden rahatlıkla mavi renk kullanabilirsiniz.

 

KIRMIZI RENK

Kırmızı, aşk ve tutkunun rengidir. Canlılığı, gücü ve hareketliliği çağrıştırır, hayatın rengi olarak karşımıza çıkar. Etkili bir enerji ve yaşam kaynağıdır. Hareketli, sosyal yönü güçlü, girişken ve aktif kişilerin en iyi ifade edildiği renk kırmızıdır, ayrıca çok iyi bir motivasyon aracıdır. İnsanların odaklandığı hedefe doğru götüren tetikleyici bir etki barındıran, hırslandıran bir etkisi vardır. Ateşin rengidir, bunun etkisiyle tutku ve sıcaklığı tetiklemektedir. Kırmızının çok fazla kullanılması bazen istenenden fazla agresif bir ortam yaratmakla sonuçlanabilir. Yeşil ve daha yumuşak ton renklerle kullanıldığında daha pozitif, daha canlı bir etki yaratmaktadır.

İç Mekânlarda Kırmızı Renk Kullanılması

Kırmızı renk heyecan ve coşku verdiği için eğlence mekânlarında oldukça sık tercih edilen bir renktir. Yoğun hareketin yaşandığı mutfaklarda ideal olan kırmızı renk kullanmaktır. Sabırsızlık hissi uyandırır, bu nedenle insanların yoğun beklediği ortamlarda ve dinlenme mekânlarında kullanılması önerilmez. Salon, yatak odası, çocuk odası gibi yerlerde tamamlayıcı yumuşak renklerle birlikte kullanılması daha doğru olur. Dikkat dağıtan etkisi nedeniyle çalışma odası için iyi bir tercih değildir.

 

YEŞİL RENK

Yeni başlangıçlarla birlikte ilkbaharı, yeni umutları çağrıştıran Yeşil, sabırlı ve kendiyle barışık yaşayan kişilerin rengidir. İstikrar, duyarlılık ve yakınlığın rengi olan yeşil, rahatlatıcı ve zihin açıcı etkisi ile öne çıkmaktadır. İlkbaharla birlikte doğanın canlanışını ve uyanışını hatırlatan renktir Yeşil. İnsana da heyecan ve canlılık katarak ruhunu canlandıran renk olarak karşımıza çıkar. Pozitif etkisi ile canlılığı dengeler, tutarlı ve mantıklı bir renk olarak mekânlarda kullanılması doğru olur.

İç Mekânlarda Yeşil Renk Kullanılması

Hastane gibi yerlerde sık kullanılması ile karşımıza çıkan yeşilin, dinlendiren, umut veren bir etkisi vardır. Salon, banyo, mutfak gibi alanlarda yeşil rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca, çalışma alanı gibi mekânlarda yeşil rengin kullanılması akılcı olur. Yeşil, tek başına kullanıldığında insanı rehavete sürükleyebilir, bu nedenle sıcak ve canlı renklerle kombin yapılarak dengelenmesi, mekânlarda bu şekilde kullanılması daha uygun olur.

 

MOR RENK

Mavi ile kırmızı renklerin karışımı ile elde edilir, her iki rengin de özelliklerini barındırmaktadır. Mavi rengin saflık ve huzuru, kırmızı rengin çekicilik ve özgüveni ile harmanlanmaktadır. Estetik, zarif ve z gizemli bir yönü vardır. Değişik kültürlerde asil bir renk olarak kabul edilmektedir. Sakinleştirici yönü ile matem dönemlerinde kullanılmaktadır. Maneviyatı desteklediği için meditasyon ve yoga benzeri çalışmalar için ideal renklerdendir.

İç Mekânlarda Mor Renk Kullanılması

Sakin, estetik, zarif ve asil bir mekânın renklendirilmesi için en ideal renktir. Mekânların her alanında kullanılmamakla birlikte tek duvara uygulamasında da harika sonuçlar vermektedir. Yatak odası ile koridor gibi alanlar için de ideal renktir. Gri ve Sarı renk ile kombin yapılarak çok güzel bir uyum sağlanarak mekânlara pozitif etki etmektedir.

Paylaş