Pişirildikten sonra toz haline gelmiş olan, alçı taşından imal edilen, su ile karıştırıldığında hızlı bir şekilde reaksiyon gösteren ve donma özelliğine sahip olan malzemeye Alçı denir.
Bazı uygulamalarda hızlı donmasının önlenmesi için geç donmasını sağlayan maddeler kullanılmaktadır. Saten alçı, Sıva alçısı ve Kartonpiyer alçısı şeklinde değişik tiplerde ve özelliklerde bulunmaktadır.

Sıva alçısı ile duvar veya tavanların yüzeyinin düzgün hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Saten alçı ile düzeltilmiş olan yüzeye uygulama yapılarak yüzeyin pürüzsüz bir hale getirilmesi sağlanır. Sonrasında zımpara yapılan yüzeye astar sürülür ve boya için hazır hale gelir.

Kartonpiyer alçısı çok hızlı donabilen bir alçı tipi olduğu için stropiyer, dekoratif kartonpiyer, asma tavan montajları gibi uygulamalarda sık bir şekilde kullanılır.

 

ALÇIPAN LEVHALAR

Alçıpan Levha, asma tavanlar ile duvarlar gibi yüzeylerin imalatı için kullanmak amacıyla alçıdan üretilen, iki tarafı kalın kâğıt ile kaplanmış olan levhalara verilen isimdir.

Alçıpan levhalar ile daha hızlı ve kolay bir şekilde düzgün yüzeyler elde edilmektedir.

Binaların iç cephelerinde duvar, asma tavan gibi dekoratif uygulamaların yapılmasına imkân tanımaktadır.

Alçı levhalar hafiftir montajları ile sökülmesi ve kaldırılması kolaydır. Binalarda daha az yük oluşturduğu için mukavemete katkıda bulunmaktadır.

Tuğla veytong gibi malzemelerle duvar örmektense alçıpan levhalarla duvar imalatı, montajı ve sökülmesi daha kolaydır. Bu şekilde işçilik ve malzeme maliyetleri daha uygun olduğundan, inşaat ve tadilat maliyetleri daha düşüktür.

Alçıpan Levha, taş yünü ve cam yünü gibi ürünlerle kullanılırsa, ses ve ısı yalıtımı sağlamaktadır.

Alçıpan levhalar yangına dayanıklı malzemelerden oluşmaktadır.

Boya Dekorasyon Şirketimiz Alçı Sıva ile Alçıpan, asma tavan, bölme duvar  gibiuygulamarda hizmet sunarken , müşteri ihtiyaçlarına yönelik özel ve uygun fiyatlı çözümler geliştirmektedir. Alçı Sıva, Alçıpan işleri ile ihtiyaçlarınız için bizi arayabilir, alçıpan fiyatları hakkında uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. 

Paylaş